Saulės skaičiuotuvas

JAV Nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija savo internetiniame puslapyje  viešai pateikia nuostabiai gerą įrankį – Solar calculator (pažodžiui – Saulės skaičiuotuvą).
Jo pagalba galima pasižiūrėti Saulės patekėjimo ir nusileidimo taškus. Tai labai pravartu statant šiltnamį, galbūt pravers netgi projektuojant kitus pastatus, pvz. gyvenamąjį namą ar vasarnamį.

Kodėl? Todėl, kad galbūt jūs nuspręsite viename iš savo šiltnamių auginti ankstyvąsias kultūras, sakykime, nuo vasario mėnesio, štai tada jums ypatingai yra svarbios žinios apie saulės spindulių kritimo kampą bei paties statinio orientaciją (turiu omenį visai ne tai dėl ko čia šyptelėjai). Galbūt jūs labai mėgstate rudenį (pavasarį) ir visiškai nepakeliate vasaros karščių (ar gali taip būti), tuomet jūs taip pat galite pasinaudoti šiuo įrankiu ir tada bus lengviau susiorientuoti jūsų statinio vietą, konfigūracija, stogo šlaito kampą (apie tai dar bus kitoje temoje, kadangi turime nepamiršti ir kritulių) ir t.t.

Tęsdami skaitymą toliau jūs suprantate, kad čia nesistengiu pateikti tikslių astronominių žinių.

Trumpai apie nustatymus:

  1. Naviguoti iki savo sklypo.
  2. Pasirinkti ar „Local time“ rodo tas pačias valandas kaip jūsų laikrodis. Jei ne, koreguokit laiko juostą (Time zone), Lietuva yra GMT +2, jei neatitinka valanda, keiskit arba laiko juostą arba uždėkit varnelę ant DTS (Day time saving) – perjungia vasaros arba žiemos laiką (žinote tas nelemtas laikrodžių sukinėjimas pavasarį ir vasarą?!).
  3. Pasirinkite norimą datą. (Neanglakalbiams: Day – diena, Month – mėnuo, Year – metai).
  4. Pažymėkite „Show sunrise“ (Rodyti saulėtekį) ir „Show sunset“ (Rodyri saulėlydį).

Rezultatas:

  1. Solar declination – Saulės deklinacija (paprastai tariant Saulės spindulių kritimo kampas. Pagal paveikslėlį birželio 21 d. pažymėtoje geografinėje platumoje per pietus Saulės spinduliai krenta 23,44 laipsnių kampu ir atitinkamai, jeigu mes norime, kad į plokštumą Saulės spinduliai kristų stačiu kampu, ją turėtume nukreipti būtent 23,44 laipsnių kampu orientuojant į Pietus t.y. kai Saulė yra zenite. Turėkime omenyje, kad šitas kampas kinta per metus.
  2. Apparent Sunrise/Sunset – matomas saulėtekis/saulėlydis (čia jau plonybė, bet dėl pažinimo džiaugsmo, mokslininkai rašo, kad dėl atmosferos įtakos, Saulę ryte mes pamatome apie 2 minutes anksčiau nei ji fiziškai yra, bet tai jau šiltnamio statybai nedaro jokios reikšmės ar įtakos. Dar dėl įdomumo, Saulė nusileidžia fiziškai greičiau, tačiau dėl atmosferos poveikio, vaizdas „vėluoja apie 2 minutes“.

Kas iš to?

Kalbant vien apie šiltnamio statybą, pasinaudoję šiuo įrankiu, lengviau galėsite numatyti statinio buvimo vietą. Juk dažnai žemės sklypai nebūna griežtai orientuoti kaip žemėlapis į šiaurę. Taip pat norėsis, kad šiltnamis kažkaip gražiai geometriškai išsidėstytų, atsižvelgiant į kitus žemės sklype esančius pastatus, todėl su šita Saulės skaičiuokle galima rasti kompromisinį sprendimą.

Sėkmės projektuojant savo šedevrą!

Parašykite komentarą

Pirkinių krepšelis
Informuokite, kada prekė bus sandėlyje: Mes informuosime Jus kai prekė atvyks į sandėlį. Prašome įrašyti savo el. pašto adresą, kuriuo atsiųsime Jums pranešimą.